Woda do picia jako część optymalizacji kosztów firmy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie osobom zatrudnionym w firmie swobodnego dostępu do wody pitnej. Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu pozwala zachować dobre samopoczucie oraz znakomitą koncentrację, a przez to wyższą skuteczność i wydajność.

Jednak wydatki związane z zakupem wody zdatnej do picia, które wliczane są do kosztów stałych przedsiębiorstwa, mogą do pewnego stopnia obciążać budżet. Wszystko zależy od liczby pracowników oraz charakteru samego biura – open space, hala przemysłowa, magazyny, itp. Poza tym, rozwiązanie, które będzie ekonomicznie opłacalne dla dużej firmy – dla mniejszej działalności może wiązać się ze zbyt wysokimi nakładami.

Jakie korzyści niesie za sobą wyposażenie biura w wodę pitną?

Okazuje się, że dzięki dostępowi do wody pitnej w biurze następuje wyraźna poprawa efektywności i samopoczucia pracowników. Już niewielkie odwodnienie skutkuje znaczącym obniżeniem koncentracji. Świeża, czysta i nieprzetworzona woda nie tylko gasi pragnienie, ale także wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, np. wspiera przewodnictwo impulsów nerwowych oraz pracę mięśni. Co więcej, wiąże się z dużo niższymi kosztami niż zakup specjalistycznych elektrolitów nawadniających.

To wszystko składa się na znakomitą efektywność zatrudnionych, którzy widząc troskę przełożonego o ich zdrowie, odwdzięczają się lojalnością oraz rzetelnym wykonywaniem swoich obowiązków. Zmniejszeniu ulega także absencja pracowników, która stanowi dodatkowy koszt w firmie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wodę pitną do biura?

W celu optymalizacji kosztów związanych z dostępem do wody pitnej należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmiar firmy. Mikroprzedsiębiorstwa, które decydują się na zakup wody butelkowanej, borykają się z problemem utylizacji plastikowych opakowań oraz ryzykiem niewłaściwego oszacowania zapotrzebowania na wodę. Znakomitym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji instalacja dystrybutora wody źródlanej.

W przypadku dużych firm i fabryk bardzo często dostawcy nie mają swobodnego dostępu do każdego pomieszczenia – ze względów organizacyjnych lub bezpieczeństwa. Dlatego warto na największych przestrzeniach umieścić dystrybutor wody filtrującej, a w pozostałych częściach biura – zadbać o zapas wody butelkowanej.