Regularne picie wody a zdrowie i produktywność organizmu

picie wody

Niemal każdy wie, że ludzkie ciało aż w 70 procentach składa się wody. Prawidłowe działanie poszczególnych układów naszego organizmu w dużej mierze zależy więc od poziomu nawodnienia. Niedobór wody utrudnia koncentrację, spowalnia procesy pamięciowe oraz powoduje problemy ze snem. Jeżeli zmagasz się z częstymi bólami głowy lub szybko się irytujesz, być może nie spożywasz wystarczającej ilości wody w ciągu dnia.

Zalety regularnego picia wody

  • Doskonała pamięć – odpowiedni poziom nawodnienia korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego oraz mózgu. Wyższa sprawność umysłowa przekłada się z kolei na poprawę produktywności w pracy.
  • Zdolność skupienia uwagi na wyznaczonych zadaniach. Pozytywnym skutkiem regularnego picia wody jest odpowiednio natleniony mózg. Nasza wydajność wzrasta, ponieważ potrafimy skoncentrować się na bieżących celach.
  • Wysoki poziom energii przez cały dzień. Dzięki wodzie tlen ma szansę dotrzeć do każdej komórki naszego organizmu, a my zyskujemy nowe chęci do działania. Poranki stają się przyjemniejsze. Nasza skóra wygląda promiennie i zdrowo.
  • Przyspieszony metabolizm oznacza łatwiejsze usuwanie toksyn z organizmu. Regularne picie wody pozwala na lepsze wchłanianie składników odżywczych.

Odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli jakie?

Eksperci zalecają, aby ilość spożywanej każdego dnia wody, była skorelowana z następującymi czynnikami:

  • styl życia – weźmy pod uwagę, ile czasu poświęcamy na pracę oraz jaką formę aktywności fizycznej uprawiamy,
  • pora roku – wysokie, letnie temperatury oraz niska wilgotność powietrza to czas, w którym szczególnie musimy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu,
  • aktualny stan zdrowia – każde przeziębienie, grypa czy ogólne osłabienie wymaga spożywania większej ilości wody,
  • liczba spożywanych dziennie posiłków oraz stosowana dieta – na 1 przyjmowaną kalorię przypada 1 ml wody.

Od poziomu nawodnienia organizmu zależy Twoja produktywność oraz wydajna realizacja obowiązków zawodowych. Ważny jest również rodzaj spożywanej wody pitnej. Unikaj w składzie cukru oraz substancji konserwujących.